Milliyet Gazetesi - Cadde / Bir Saniyenin Altında Koroner Anjiyo Çekimi

anjiyo

Yeni jenerasyon akıllı cihazlarda hasta konforu ve yüzde 100 teşhis için hemen her şey düşünülmüş. Bir saniyenin altında koroner anjiyo çekimi yapan ‘CT Anjiyo’ da bunlardan biri.

Medica Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Dinçer'e göre de tıp teknolojilerinde 'en iyi' yok, devamlı daha iyi, daha da iyisi geliştiriliyor. Çok kısa sürede kendini yenileyen tıp teknolojilerini sürekli takip ettiklerini belirten   Dr. Murat Dinçer, en yeni cihaz ve  uygulamalar hakkında  sorularımızı yanıtladı.  

3 Tesla MR: Dünyada 4-5 yıldır yaygınlaşan bir teknoloji. Daha önceleri çok yaygın olarak 1.5 tesla kullanılıyordu. MR ilk geliştirildiğinde son derece uzun ama çok dar bir tüneli vardı. Klostrofobisi olanlar için zor bir cihazdı. Beyinde, dizde çok iyi sonuçlar vermesine rağmen karında, vücudun hareketli organlarında çok başarılı değildi. Bu teknoloji gelişti ve en son geldiği noktada normalde 55-60 santimetre olan cihazın tünel çapı, 70 santime çıktı, tünel uzunluğu da 23 santimetre kısaldı.
Siemens'in Skyla modeli çok yüksek kanal sayısına sahip (128 kanallı) dünyada en gelişmiş MR sistemi. Kanal sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi görüntü alabiliyorsunuz. Klostrofobiye de son veren bir cihaz.
Tomografi: Tomografide gelinen son noktanın; koroner kalp hastalığı teşhisinde çok iyi düzeyde tarama amaçlı, takip vakalarında da klasik anjinonun yerini aldığını söyleyebilirim. 256 kesitli Flash CT sistemi Türkiye için yeni bir teknoloji değil ancak cihazın en önemli özelliği çok hızlı olması, çok düşük X ışınıyla çalışması. Dünyanın en az X ışını veren tomografi cihazı. Eski sistemlerde ne kadar az X ışını verirseniz görüntü kaliteniz o kadar düşüyordu.
CT Anjiyo: Koroner anjiyo yapılması açısından CT koroner anjiyo gerçekten çok değerli bir teknoloji. İyi bir görüntü alabilmek için kalp ritminin düşük olmasını istiyoruz. Yeni jenerasyon cihazlarda kalp ritminin ve nabız atış sayısının önemi kalmadı, ritim bozukluğu da artık ihmal edilebilir düzeye düştü. Koroner anjiyo çekim süremiz bir saniyenin altında (0.6 saniye). Bu arada ritim bozukluğuna yakalanma ihtimali düşük. Flash CT'de uygulanan doz çok düşük ve aldığınız görüntü çok kaliteli. Ailede kalp hastalığı olanlar riskli gruptur. Kişinin hiçbir şikayeti yoktur ve eforda belirti vermeyebilir. Ama CT koroner anjiyoda   sorunu görebilirsiniz. Potansiyel risk grubundaki hastalar için ideal bir tetkik. CT anjiyonun bundan iki yıl sonra tamamen teşhis amaçlı olarak kullanılacağına inanıyorum. Klasik anjiyoyu tahtından indirecek. Teşhis, tarama ve takipte altın standart olacak.
PET-CT: Daha önceki PET-CT'ler 7-8 milimetrelik bir lezyonu tanımlayabilme özelliğindeyken şimdi 4-5 milimetreye kadar iniyor. Bunun anlamı; bir akciğer nodülünü çok erken dönemde ayırt edebilmek   ya da başka bir yerdeki lenf bezini 4-5 milimde saptamak. Artık hastalıkların daha erken teşhisini sağlayacak 'high definition' PET-CT var. PET-CT'nin en hassas olduğu alanlar, akciğerdeki nodüller. Ayrıca karaciğerdeki metastaz mı değil mi onu ayırt ediyor. Lenf bezleri ve Alzheimer hastalığında çok değerli yeri var. Kalp kasının iyi kanlanıp kanlanmadığını gösteren talyum testinin yerine PET-CT bunun çok daha   iyisini yapıyor artık.
Tüm telaşımız kanseri, çok kükçükken, çok erken dönemde nasıl yakalarız. Akciğer biyopsisi gibi iğneyle yapılan biyopsiyi  PET büyük ölçüde bitirdi, yok yere yapılan biyopsileri  ortadan kaldırdı diyebiliriz.

MERAL TAMER'iN TÜMÖRÜ BU TETKiKLE SAPTANDI
MEME TOMOSENTEZİ
Meral Tamer'deki 3-4 milimetrelik tümörü meme tomosentezi olmasaydı teşhis edemeyebilirdik. Bu cihaz, memeyi milim milim tarıyor, meme tomografisi çekiyor. Meme yoğun bir doku ve o yoğun dokuda üst üste binen dokuları ayırt etmek bazen çok zor oluyor. Tomosentez, memeyi 50 derecelik açıyla tarıyor. Meme tomosentezi yapan pek çok merkez var ama 15 derece açıyla yapılıyor. Biz 50 derecelik açıya sahip cihazın olduğu tek merkeziz. Çok ince detaya girebiliyoruz. sıkıştırdığından ağrı sızı azaldı.

© 2019 MEDICA Tıp Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır